|
Itt a nyár, de nem tudod, mit csinálj? Állandóan csak a gép előtt ülsz és halálra unod magad? Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen rossz ez. Ezért megpróbálok neked tippeket adni a nyári szünetre, hogy értelmesen töltsd el ezt a 3 hónapot. Legyél a barátaiddal, olvass, hullahopp karikázz, biciklizz, sétálj, nézz dokumentumfilmet, nézegess családi fotókat, nézz klippeket, hallgass zenét, nézz sorozatokat, grafikázz, blogolj, takaríts, főzz, süss, énekelj, táncolj, nézz csillagokat, kareokizz, tanulj meg gitározni, menj el vásárolni a barátnőddel, menj moziba, ismerkedj fiúkkal, számold meg a hajszálaidat (xd), tanulj nyelvet, menj el szaunázni, kérj masszírozást, fess körmöt, sminkeld ki magad, olvass blogokat, nézd a foci VB-t, beszélgess a családoddal, menj el moziba, gyűjts virágokat, kössél, színezz, tollasozz és nézd az oldalt minden nap. :) Remélem segítettem. Folyamatosan bővül!
| |
|
|
|
Magyarország történelmi földrengései
Magyarország az az ország, melynek ezeresztendős történelmi határait a Kárpátok hegykoszorúi jelölik ki, így hazánk historikus szeizmicitása tulajdonképpen a Kárpát-medence földrengéstörténete.
Az első ismert földrengés a hajdani Savaria (a mai Szombathely) városát döntötte romba 456. szeptember 7-én. E tényt a Ravennai Krónikák örökítették meg, melybe általában csak Róma és Bizánc ügyei szerepelnek, s csak kivételes esetben kaptak helyet a provinciákból származó híradások. Ebből következtethetünk a földrengés súlyosságára.
A következő évszázadokból egészen a XV. századig sajnos csak igen bizonytalan ismereteket tartalmazó forrásokat ismerünk. Viszonylag gazdag megfigyelési anyag áll rendelkezésünkre az 1443. június 5-i Zólyom-megyei földrengésről, amely súlyos károkat (I=VIII) okozott Selmecbányán, de e rengés épületrongáló hatása elérte még Szilézia városait és Krakkót is.
A legismertebb földrengés minden bizonnyal az 1763. június 28-án keletkezett katasztrofális komáromi rengés, mely a városban tetemes rombolást végzett (I=IX) s több mint 60 ember halálát okozta.
Ezt követően az 1810. január 14-én Mór térségében kipattant I=VIII epicentrális intenzitású földrengés a legnevezetesebb, melyről a tudományterület korabeli legrangosabb tudományos értekezését készítette el Kitailbel Pál és Tomtsányi Ádám 1814-ben, elsőként alkalmazva az izoszeizta fogalmát az azonos erősséggel megrázott terület kijelölésére.
Az Érmelléken 1834. október 15-én keletkezett I=IX fokú földrengés sajátossága egyrészt az epicentrális területen okozott földfelszíni változások, másrészt az É-i irányban történt kiemelt energia-kisugárzás, melynek következtében súlyos épületkárok keletkeztek Észak-Magyarországon (pld. Kassán), s a rengést észlelték Lembergben és Krakkóban is.
Ezt követően 1858. január 15-én, a Kis-Kárpátok É-i végénél, Zsolna környékén lépett fel I=VIII erősségű földrengés, mely különösen ÉNy-i irányban, Szilézia területén okozott jól észlelhető megrázottságot.
A fenti forráshelyek mellett, a Kárpátok DK-i kanyarulata (Háromszéki-havasok és a regáti Vrancsaföld) egy olyan forrászóna, mely időről időre a térség legerősebb földrengéseit kelti.
Épp a XIX. század elején, 1802. október 26.-án keletkezett az a I=IX-X epicentrális intezitású földrengés, melyről már gazdag megfigyelési anyag áll rendelkezésünkre. Minthogy ez utóbbi rengés – szemben a korábban említettekkel – nem a földkéreg felső részében, hanem kb. 100 km-es mélységben keletkezett, M=7.2 értékre becsült magnitudójával a Kárpát-medence legerősebb földrengésének tekinthető.
Érdekessége még e forrászónának, hogy ÉK-DNy irányban jóval erősebb az energia-kisugárzása, mint ÉNy-DK irányban, vagyis Erdély irányában a megrázottság gyengébb. Ennek ellenére a középkortól kezdve egészen napjainkig számos erdélyi település szenvedett az itt kipattant földrengések hatásától.
A XX. században a medence központi részén keletkezett kecskeméti (1911. július 8) és dunaharaszti (1956. január 12) földrengések keltettek érdeklődést, melyek mindkét esetben M=5.6 (műszeres) magnitúdóval az epicentrális területen egyaránt I=VIII fokú megrázottságot okoztak.
Forrás: Georisk Földrengéskutató Intézet | |
|
|
|
2010.07.24. 16:55
2010.07.22. 20:27
2010.07.16. 10:51
2010.07.13. 19:13
2010.07.03. 21:43
| |
|
N eked hol van a kedvenc helyed? Írd meg emailben, hogy miért és csatolj hozzá képeket! [EMAIL] A héten az én kedvenc helyemet közlöm veletek, főképp példaként, hogy majd legközelebb sokkal jobbat írjatok Ti. :)
A JÓREMÉNYSÉG-FOKA;} Miért? Mert ez a hely olyan számomra mint egy álom, ott vannak a hegyek és a tenger. <3 Valamint azért is, mert afrika egy olyan kincs az emberiségnek, ahol még mindig az ősi körülmények között élnek, és megmaradt a vallás a kúltura. Ide eljutni lenne életem legnagyobb kalandja. Kivel mennék? Az maradjon titok, de annyit elárulok, hogy azzal az emberrel akit a legjobban szeretek. <3 Ha lehetne, ott is maradnák életem végéig. | |
|
|