Earth-Catastrophe gportál. Nem mindenhol ilyen szép az élet...
Menüett

[+] Friss / Hírek
[+] Katasztrófák
[+] Érdekességek
[+] 2012
[+] Oldal
[+] Mexikói-öböl olaj
[+] Természeti kataszrófák

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Könyvajánló
Borító: A hosszú út (Könyv) - Bernard MoitessierA hosszú út: Bernard Moitessier
Szerintem: Magam is olvasom ezt a könyvet jelenleg is. Nagyon szeretem, igazán érdekes, noha egyáltalán nem izgalmas, és szerintem könnyű elaludni rajta. (xD) Vannak a könyben színes képek is, és sok vitorlás szakszó magyarázat, hozzá a szerző saját rajzaival. Ezt a könyvet inkább azoknak ajánlom, akik szeretik a filozófikus könyveket és nagyon vágynak a tengerre. Mint én.
Több infóért katt ide >>
 
Tippek a nyárra

laaaf2006.pngItt a nyár, de nem tudod, mit csinálj? Állandóan csak a gép előtt ülsz és halálra unod magad? Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen rossz ez. Ezért megpróbálok neked tippeket adni a nyári szünetre, hogy értelmesen töltsd el ezt a 3 hónapot. Legyél a barátaiddal, olvass, hullahopp karikázz, biciklizz, sétálj, nézz dokumentumfilmet, nézegess családi fotókat, nézz klippeket, hallgass zenét, nézz sorozatokat, grafikázz, blogolj, takaríts, főzz, süss, énekelj, táncolj, nézz csillagokat, kareokizz, tanulj meg gitározni, menj el vásárolni a barátnőddel, menj moziba, ismerkedj fiúkkal, számold meg a hajszálaidat (xd), tanulj nyelvet, menj el szaunázni, kérj masszírozást, fess körmöt, sminkeld ki magad, olvass blogokat, nézd a foci VB-t, beszélgess a családoddal, menj el moziba, gyűjts virágokat, kössél, színezz, tollasozz és nézd az oldalt minden nap. :) Remélem segítettem. Folyamatosan bővül!

 


 

Járványok a történelemben

Járványok a történelemben I.


Prof. Dr. Budai József: Járványok a történelemben
/ Fővárosi Szent László Kórház/

A perm-, valamint a jurakorból származó, több millió éves fosszíliák osteomyelitisre utaló elváltozásai tanúsítják, hogy a parazitizmus, az élőlények közötti kapcsolatnak ez a speciális, antagonisztikus formája az élettel egyidős, és a mikrobák _ fennmaradásuk érdekében _ már jóval az ember megjelenése előtt is károsították a magasabb fejlettségű élőlényeket.

A paleoantropológia számos lelete igazolja, hogy az emberi faj is kialakulásától kezdve szenved a különböző fertőző betegségektől.

Ókor

Az egyiptomi múmiák csontjain tbc-s és osteomyelitises elváltozások láthatók, a bőr himlőhelyes, a korai, a zsigereket is megtartó mumifikálásokban talált hatalmas lép a malária biztos jele. A Kr.e. 1500 körüli évekből, a 18. dinasztia korából származik az a jól ismert relief, amely egy bottal sántikáló fiatal papot ábrázol, típusos post-poliomyelitises elváltozással, az egyik alsó végtag izomatrófiájával és izomkontraktúrájával.

Az írásos történelem korai feljegyzéseiben, az Ebers papyrusban, a kínai, indiai szövegekben (Ayur-Veda) és a Bibliában, számos utalás van arra, hogy a járványok már az egészen korai historikus időkben is jelen voltak és pusztítottak. Felléptüket az emberek rendszerint az istenségek, magasabb rendű lények büntetésének, megtorlásnak tartották. A terjedés megakadályozására már az egyiptomi papok is írtak elő bizonyos rendszabályokat (pl. szent helyekről való eltiltás), de ismertebbek az ókori, nagy görög orvosok ilyen célú írásai (Hippocrates: Epidemion). Ez utóbbiakban, a tünetek alapján nagy valószínűséggel felismerhető néhány olyan fertőző betegség (enterális infekciók, malária, typhus abdominalis, ty. exanthematicus, pestis, brucellosis, stb.), amelyek még a XIX. sz.-ban is endémiásak voltak a Mediterraneum területén. Mások viszont a leírások alapján nem azonosíthatók, nem sorolhatók be a ma ismert kórformák közé.

A kezdetektől fogva kiemelkedő jelentőségű a háborúk és a járványok összefüggése, más szóval az emberiség történelmét a háborúk mellett, legalább olyan súllyal befolyásolták a fertőző betegségek is. Az ellenségeskedéseket rendszeresen a járványok fejezték be, és a győzelmet igen gyakran nem az erősebb, felkészültebb, hanem a szerencsésebb fél szerezte meg, akit a járvány kevésbé sújtott. Egészen a XX. sz. elejéig, az I. Világháborúig az volt jellemző, hogy a háborúkhoz csatlakozó járványok áldozatainak száma mindig messze meghaladta a hadi eseményekben meghaltakét.

A háborúk és a járványok összefüggéseiről az első jelentősebb adat Herodotosz-tól származik, aki Historia c. könyvének 8. kötetében szól arról, miként mentette meg Görögországot a loimos (pestis és/vagy dysenteria?), amely Xerxes Thesszáliába betörő csapatait oly mértékben sújtotta, hogy a 800 000 fôt számláló perzsa hadsereg közel 300 000 halott hátrahagyásával kényszerült visszavonulásra.

Tukidydész a Kr.e. 430-as években lezajlott, második peloponésszoszi háború leírásában az athéni pestist is megörökítette az utókor számára. A járvány Etiópiából indult, végigsöpört Egyiptomon és az afrikai tengerparton, majd Pireus kikötőjén át tört be a félszigetre, és hatalmas pusztítást végzett mind a városba beszorult athéniek között _ Periklész is áldozatául esett _, mind pedig az ellenség soraiban. A kórképre jellemző volt a hirtelen kezdet, lázzal, légúti, enterális és idegrendszeri tünetek, a hólyagos kiütés sem volt ritka. A halál 5-7 nap alatt állt be. A túlélőkön fekélyek, mutilációhoz vezető gangrenák alakultak ki. A leírásokból nem állapítható meg pontosan, hogy mi is volt ez valójában, többen variolát gyanítanak. Nincs kizárva az sem, hogy a járvány nem volt homogén, hanem több betegség szerepelt benne egyidejűleg.

A történelemben törvényszerűen bekövetkező jelenség, hogy a járványok után mélyreható, súlyos, ún. másodlagos következmények jönnek. A lakosság csökkenése miatt a termelés visszaesik, a termôföldek elugarosodnak, az öntöző- és vízelvezető rendszerek tönkremennek. A következmény éhínség, valamint a táplálkozással összefüggő ártalmak (skorbut, ergotizmus) széleskörű elterjedése, mindezek tovább csökkentik a fertőzésekkel szembeni ellenállást.

Egyes járványok különösen messze ható, történelemformáló hatással és következménnyel jártak. Így pl. a rómaiak és a punok évszázados rivalizálásban a hatalom sorsa, vagyis a Mare nostrum (Földközi-tenger) feletti uralom meghatározó kérdése már jórészt korábban eldőlt azáltal, hogy Kr.e. 416-ban, illetve 396-ban a punok, a rájuk tört pusztító járvány miatt _ amit Diodorus Siculus (Kr.e. 396) az athéni pestissel azonosnak vél _, nem tudták Syracusát elfoglalni, ami pedig a Mediterraneum teljes ellenőrzését biztosította volna számukra, és a sziget később Róma birtoka lett. Joggal merül fel a gondolat, vajon miként alakult volna a mediterrán kultúra, illetve később Európa kultúrája és történelme, ha a térségben nem a bürokratikus, militarista, hatalomvágyó Róma, hanem a lazább, kereskedelmi szellemű föníciai stílus kerül hatalomra.

Nagy Sándor sikeres hódításait is járvány állította meg. Észak-Indiában a katonák tömeges enterális megbetegedése (kolera?) miatti lázadás visszavonulásra kényszerítette, és ez indította meg a hatalmas kiterjedésű, laza szervezettségű, militarista birodalom összeomlását, amit a zseniális fiatal hadvezér korai halála (Kr.e. 323) is felgyorsított.

Minden idők legnagyobb kiterjedésű és leghosszabban fennálló impériumát, a Római Birodalmat is a kezdetektől sújtották a járványok. Hanyatlásában, majd pusztulásában _ a súlyos társadalmi-gazdasági okok, a barbárok szakadatlan támadásai mellett _, fontos szerepe volt a birodalomban időről-időre végigsöprő epidemiáknak, és nem utolsósorban az Appennin-félszigeten, valamint a meghódított területek nagy részén is a lakosságot folyamatosan sanyargató endémiás maláriának. A Kr.e. időkből csak kevés feljegyzés maradt fenn járványokról. Ilyen volt a Kr.e. 88-ban lezajlott polgárháború, amelyben Marius győzelmét az hozta meg, hogy Octavius hadseregében mintegy 17 000 ember halt meg a rájuk tört járványban.

A Kr. u.-i időkben egyre szaporodnak a járványokról szóló feljegyzések. Tacitus említi, hogy Nero korában hatalmas pestisjárvány volt Rómában. Az „antoniusi pestis" Kr.u. 165 táján szinte teljesen elárasztotta a birodalmat; erről Galenos ad információt, a leírásában gyakran említett hólyagos kiütések azonban a variola gyanúját is felvetik. Marcus Aurelius, a filozófus császár variolában halt meg (Kr.u. 180). A járványok hatalmas pusztítást végeztek a határmenti, limesen túli, ellenséges, barbár törzsek között is (gallok, germánok, stb.), ezek támadásai nemegyszer valamilyen járvány okozta tömeges pusztulás miatt akadtak meg.

Számos fertőző betegséget, járványt hurcoltak magukkal az ókorban, majd a korai középkorban is, a népvándorlás keletről, nyugatra száguldozó nomád hordái. Ismeretes, hogy a hunokat Konstantinápoly elfoglalásában embert, lovat és szarvasmarhát egyaránt pusztító járvány akadályozta meg, amely a feltételezések szerint, anthrax lehetett.

A Brit-szigetekre a szászokat Kr. u. 449-ben telepítették be, mivel a 444-ben lezajlott hatalmas járványt követően a lakosság oly mértékben megritkult, hogy a mindennapi élet zavartalan folytatása szinte lehetetlené vált. Jelentős kiterjedésű, tisztázatlan etiológiájú, súlyos epidemia zajlott le 455-456-ban a jelenlegi Bécs környékén (Eusebius), 467-ben Rómában, és néhány év múlva a szomszédos tartományokban is. Időközben a barbárok elfoglalták Itália nagyobb részét, a valaha dicsőséges Római Birodalom megszűnt; befejeződött az ókor (476).

Középkor

A középkorra szinte teljes egészében a járványok szelleme nyomta rá a bélyegét. Az emberiség történelmének ebben az 1000 éves szakaszában folyamatosan együtt élt különböző fertőző betegségekkel (pestis, lepra, rabies, stb.) és szenvedett azok pusztításaitól. A fertőzések elterjedését különösen elősegítette az is, hogy a korábban magas higiénés színvonal általánosan és nagymértékben csökkent. A középkor első, nevezetes járványa, a justiniánusi pestis, 540 körül indult. Elárasztotta és közel 60 éven át uralta az akkor ismert világot, számos leírás maradt fenn terjedésének útjáról, méreteiről, pusztításairól. Az 590-ig tartó fennállása alatt a justiniánusi pestis, amit a folytonos háborúk, az éhínség és a földrengések tovább súlyosbítottak, alapjaiban rendítette meg Bizánc hatalmát.

A keresztes háborúk mindegyike főleg a járványos betegségek miatt fulladt ki. Az elsőben az expedíciós sereg létszáma 300 000 főről 20 000-re, a másodikban 100 000-ről 5000-re olvadt le, elsősorban a pusztító fertőző betegségek miatt. Az utolsó hadjáratban a keresztesek vezére, Szent Lajos maga is a járvány áldozata lett.

A későbbi, évszázadokon át elhúzódó francia_spanyol hatalmi harcokban is rendszeresen a járványok szabták meg az ellenségeskedések kimenetelét.

Újkor

Az Amerika felfedezésével beköszöntő újkor két nevezetes infektológiai jelenséggel vette kezdetét: a lues behurcolása az Óvilágba, illetve az Újvilág megfertőzése a himlővel. A termelés, a kereskedelem és a közlekedés fejlődésével, a betegségek gyorsabb terjedése következtében a járványveszély tovább növekedett. Az orvostudományban viszont fokozatosan mind több fertőző betegség entitása tisztázódott, a kórképek felismerése egyre pontosabb lett. A pestis mellett, amely ez idő tájt szinte állandóan jelenlévó rém volt egész Európában, már elkülönítették a kiütéses tífuszt, a hastífuszt, más enterális infekciókat, a rabiest, stb., és már meglehetősen pontos az 1580-ban egész Európára kiterjedő influenza első leírása is.

A harmincéves háború pusztító epidémiáit (és az emberi kegyetlenség számtalan gátlástalan megnyilvánulásait!), tompítja ugyan a történelmi távlat, de a viszonylag pontos, korabeli feljegyzések elképesztô méretű járványos pusztulásokról számolnak be.

Az észak-amerikai függetlenségi háború eseményeit a csapatok között mindkét oldalon pusztító himlő folyamatosan befolyásolta. A korábban már megszállt északi gyarmatokat a függetlenségiek, a tömeges megbetegedések miatt nem tudták megtartani és az Egyesült Államokhoz csatolni, így Kanada, amely brit koronagyarmat maradt, mai függetlenségét a himlőnek köszönheti. A járványnak végül a Washington elnök által elrendelt variolizáció vetett véget. Igaz, súlyos volt az ár, minden 300 katona közül 1 az oltási variola áldozatául esett. A variolizáció halálozása ez idő tájt alig volt kisebb, mint a természetes úton elkapott betegségé!

Ismert, hogy a francia forradalom eredményeinek sikeres fennmaradásához nagyban járult hozzá a dysenteria is, amely a forradalom letörésére érkező porosz-osztrák csapatokat jobban sújtotta, mint a védőket, a 42 000-es létszámú intervenciós hadsereg 13 000 katonája elvesztése után vonult vissza.

Napóleon számos háborúja közül, infektológiai-járványtani szempontból is, leginkább az oroszországi invázió vált hírhedté. A hadjárat 500 000 katonával indult. A határ átlépését követően, a lengyelországi nyomorúságos viszonyok miatt előbb tömeges légúti fertőzések (pneumónia, diftéria) tizedelték a katonákat, majd az általános tetvesség miatt kirobbant a kiütéses tífuszjárvány is. A „felperzselt földek" taktikájával is nyomorgatott hadsereg létszáma a harci események és a járványos betegségek miatt Moszkvába érve 80 000-re csökkent. A visszavonulás még szörnyűbb volt: a kiütéses tífusz, a pneumónia és a dysenteria pusztítása mellett 15 000-re teszik a megfagyottak számát. A fél milliós, fényes hadsereg 20 000 főre fogyatkozott. Ney marsall hadtestéből 20(!) élő maradt meg. A visszatért katonák a járványt behurcolták Vilnába és környékére, a lakosságból újabb 25 000-en betegedtek meg, és csak 3 000-en maradtak életben. A hadjárat katonái kivétel nélkül átestek a kiütéses tífuszon.

Az utolsó nagyobb hadi esemény, amelyben a fertőzések még nagy szerepet játszottak, a krími háború volt (1853-56). Erről már pontos adatok maradtak fenn, amelyekből megállapítható, hogy az orvosi kezelésre szorulók között a fertőzöttek aránya 80%, a háborús sérülteké pedig 20% volt ugyan, de az utóbbiak csoportjában már magasabb volt a letalitás.

Az I. Világháborúban a fertőzéses halálozás a haditechnika által okozott pusztításhoz képest elenyésző volt.


A cikk a HIPPOCRATES Családorvosi és foglalkozás-egészségügyi folyóiratban jelent meg.
Lásd itt!


Forrás: link

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2010.07.24. 16:55
2010.07.22. 20:27
2010.07.16. 10:51
2010.07.13. 19:13
2010.07.03. 21:43
Friss hozzászólások
 
Chat
 
 
Heti videó
 
Kedvenc helyem

NFájl:Cape of Good Hope (Zaian 2008).JPGeked hol van a kedvenc helyed? Írd meg emailben, hogy miért és csatolj hozzá képeket! [EMAIL] A héten az én kedvenc helyemet közlöm veletek, főképp példaként, hogy majd legközelebb sokkal jobbat írjatok Ti. :)
A JÓREMÉNYSÉG-FOKA;} Miért? Mert ez a hely olyan számomra mint egy álom, ott vannak a hegyek és a tenger. <3 Valamint azért is, mert afrika egy olyan kincs az emberiségnek, ahol még mindig az ősi körülmények között élnek, és megmaradt a vallás a kúltura. Ide eljutni lenne életem legnagyobb kalandja. Kivel mennék? Az maradjon titok, de annyit elárulok, hogy azzal az emberrel akit a legjobban szeretek. <3
Ha lehetne, ott is maradnák életem végéig.

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU