|
Itt a nyár, de nem tudod, mit csinálj? Állandóan csak a gép előtt ülsz és halálra unod magad? Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen rossz ez. Ezért megpróbálok neked tippeket adni a nyári szünetre, hogy értelmesen töltsd el ezt a 3 hónapot. Legyél a barátaiddal, olvass, hullahopp karikázz, biciklizz, sétálj, nézz dokumentumfilmet, nézegess családi fotókat, nézz klippeket, hallgass zenét, nézz sorozatokat, grafikázz, blogolj, takaríts, főzz, süss, énekelj, táncolj, nézz csillagokat, kareokizz, tanulj meg gitározni, menj el vásárolni a barátnőddel, menj moziba, ismerkedj fiúkkal, számold meg a hajszálaidat (xd), tanulj nyelvet, menj el szaunázni, kérj masszírozást, fess körmöt, sminkeld ki magad, olvass blogokat, nézd a foci VB-t, beszélgess a családoddal, menj el moziba, gyűjts virágokat, kössél, színezz, tollasozz és nézd az oldalt minden nap. :) Remélem segítettem. Folyamatosan bővül!
| |
|
|
A Three Mile Island atomerőmű balesete |
A Three Mile Island atomerőmű balesete - 1979.március 28.
A Three Mile Island-i atomerőmű az USA-ban, Pennsylvania államban található, Harrisburg városkától néhány kilométerre. A TMI-2 blokk egy nyomottvizes reaktorral volt ellátva, a reaktor két hűtőkörrel rendelkezett és a blokk névleges villamos teljesítménye 907 MW volt. A reaktor a baleset napján pont egy éve vált kritikussá, hivatalos átadására pedig három hónappal korábban került sor.
A Three Mile Island atomerőmű:
1979. március 28-án következett be a tisztán békés, kereskedelmi célú nukleáris energetika legsúlyosabb balesete. Mindenképpen fontos kihangsúlyozni, hogy bár a baleset szakmai szemmel nézve roppant komoly esetet képviselt, a környezetbe nem jutott ki jelentős mennyiségű radioaktivitás. A csernobili atomerőműben történt baleset, illetve a windscale-i erőműben kiütött grafittűz során kikerült aktivitásnak csupán rendre 40000-ed, illetve 400-ad része volt a baleset következtében a kibocsájtás.
1979. március 28-án kedden hajnalban kezdődött a balesethez vezető eseménysor:
- Karbantartási munkálatok során egy, a tervdokumentáción fel nem tüntetett csőbe víz került, amely a pneumatikus rendszerhez kapcsolódott és elzárta a gőzfejlesztő tápvízrendszerének egy szelepét. Az esemény perceken belül kiváltotta a turbina kiesését és az üzemzavari tápvízszivattyúk beindulását.
- Az üzemzavari tápvízszivattyúk nem szállítottak elegendő vizet, mert két nappal korábban zárva felejtették az üzemzavari tápvízrendszer szelepeit.
Köznapi nyelvre lefordítva az eddigieket: egy konstrukciós és egy emberi hiba következtében a reaktor egyik hűtőhurkában megszűnt a hő elvezetése. Ennek következtében a primer körben gyorsan nőtt a nyomás és a hőmérséklet. A nyomás növekedése két eseményt váltott ki:
- Működésbe lépett a vészleállító rendszer, a zónába kerültek a szabályozó és biztonságvédelmi rudak. A reaktor leállt, de a radioaktív hasadási termékek maradványhője még ekkor is jelentős. Tehát a zóna hűtéséről a továbbiakban is gondoskodni kell.
- Az elégtelen hőelvezetés miatt nőtt a nyomás a primer körben, aminek következtében kinyílt a nyomáskiegyenlítő tartály lefúvató szelepe.
Az utóbbi két esemény bekövetkezése helyes és szükséges volt, de a helyzet ismét rosszra fordult szintén egy emberi és egy konstrukciós hiba miatt:
- A nyomás csökkenésekor a térfogatkompenzátor lefúvató szelepének vissza kellett volna zárnia. Ez azonban nem következett be, mert a szelepen kivált bórsav ezt megakadályozta. Ez még önmagában nem lett volna probléma, mivel a szelep kézzel is zárható. De a blokkvezénylőben a kijelző nem a szelep fizikai állapotát mutatta, hanem azt, hogy a szelepet nyitó szerkezet kap-e feszültséget vagy sem. Vagyis a kijelző azt mutatta, hogy a szelep nyitására vagy zárására kapott-e utasítást a rendszer.
- Az operátorok, akik nem ismerték fel a csökkenő nyomás okát - hogy nem zárt vissza a lefúvató szelep és így nyitott a primer kör - leállítják az időközben - szintén automatikusan és helyesen - beindult nagynyomású üzemzavari zónahűtő rendszert. A hűtőrendszer feladata, hogy ilyen szituációkban is ellássa megfelelő mennyiségű hűtőközeggel a zónát.
A reaktortartályban tovább csökkent a nyomás, elkezdett elforrni a hűtőközeg, míg körülbelül a baleset első eseménye után két órával a zóna felső része víz nélkül maradt. A fűtőelemek burkolatának hőmérséklete elérte a 1100 °C-t, a burkolatok felnyíltak és elkezdődött a víz-cirkónium reakció:
Zr + 2 H2O = ZrO2 + 2 H2.
A felszabaduló hidrogén egy része kijutott a konténmentbe és később egy kisebb robbanás is bekövetkezett. A robbanás a vezénylőben is hallható volt, az operátorok mégsem szereztek róla tudomást.
A zónában elhelyezett hőmérők jelét feldolgozó számítógépi program nem vette figyelembe a zóna kiszáradásának lehetőségét, a gép ezért a valós magas hőmérsékletadatok helyett ekkor csupán kérdőjeleket nyomtatott. A személyzet ezért nem szerzett tudomást a zónában lejátszódó eseményekről. Végül egy szakértő - mintegy két és fél órával az üzemzavar kezdete után - feltette a döntő kérdést: lezárták-e kézzel a nyomásszabályozó szelepet? A válasz: "Igen, ebben a pillanatban."
Ettől kezdve fogva a reaktor állapota nem volt veszélyes, de még több, mint tíz órába telt, mire az egyik főkeringtető szivattyút beindíthatták és a reaktor állapota stabilizálódott.
A TMI-2-ben bekövetkezett baleset hatalmas lökést adott az amerikai reaktorbiztonságnak. A fentiekben láthattuk, hogy a balesethez több tervezési és üzemeltetési hiba együttese vezetett el. A baleset körülményeit vizsgáló csoport vezetője Kemény G. János volt, aki már korábban hírnévre tett szert a BASIC-nyelv megalkotásával. Az általa levont legfontosabb következtetések, illetve a reaktorbiztonság fejlesztésére tett és azóta megvalósult javaslatok az alábbiak voltak:
- "A gépek elég jól dolgoztak. Ha nem történt volna emberi mulasztás, az egész kis üzemzavar maradt volna. (...) (Az operátorok) 'Ezt a gombot kell megnyomni' típusú kiképzést kaptak. (...) Olyan operátorokra van szükség, akik alaposan értik az egész atomerőmű működését, következésképp megfelelő módon képesek reagálni a legkisebb zavarokra is."
- "Nagy üzemzavar gyors beavatkozást igényel, ezt magának a gépnek kell elvégeznie. A kisebb zavarok rendszerint lassabban bontakoznak ki, ezek elhárítása rábízható az emberi döntésekre. Az ilyen zavarok gyakoribbak, mint a nagy üzemzavarok, ezért megfelelő figyelmet kell rájuk fordítani." Vagyis az addigi gyakorlattal ellentétben nem csak az elképzelhető legsúlyosabb eseményekre kell felkészülni, hanem a kisebb, de gyakoribb zavarokra is. A TMI-2 balesete hívta fel a figyelmet arra, hogy ezekből a zavarokból nagyobb valószínűséggel fejlődhet ki komoly baleset.
- A baleset során előfordult, hogy az egyik operátor 1 perc leforgása alatt 80 gombot nyomott meg. Ehhez hasonló tapasztalatok vezettek arra, hogy az egyik fő biztonságnövelő törekvés a reaktorok és hozzájuk tartozó elemek egyszerűsítése, az irányítás egyszerűsítése és maga az irányítópult egyszerűsítése.
Tragikomikus, hogy a legkomolyabb károkat a környék lakói számára egy, az erőművön kívüli üzemzavar okozta. Ez sem okozott volna nagyobb károkat, ha a média a szükséges hangulatot nem termeti meg hozzá. Kedden 9 órakor informálták a tudósítókat, hogy az erőműnél üzemzavar történt, de radioaktivitás nem került a környezetbe. Másnap a CBS televízió az alábbi - egyébként hamis és értelmetlen - közléseket tette: "Ez az első lépés egy nukleáris rémálom megvalósulása felé. Az atomerőművön belül olyan erős a radioaktivitás, hogy áthatol az 1 m vastag védőfalon és mérföld távolságban is mérhető." Csütörtökön iskolaszünetet rendeltek el. Pénteken következett be az utolsó üzemzavar: véletlenül megszólaltak a harrisburgi légvédelmi szirénák. Az állam kormányzója azt ajánlotta, hogy a várandós asszonyokat és gyerekeket vigyék el a környékről. Az autópályákat menekülők ezrei árasztották el és számos közlekedési baleset történt.
A cikk forrása az Atomerőmű.hu oldal | |
|
|
|
2010.07.24. 16:55
2010.07.22. 20:27
2010.07.16. 10:51
2010.07.13. 19:13
2010.07.03. 21:43
| |
|
N eked hol van a kedvenc helyed? Írd meg emailben, hogy miért és csatolj hozzá képeket! [EMAIL] A héten az én kedvenc helyemet közlöm veletek, főképp példaként, hogy majd legközelebb sokkal jobbat írjatok Ti. :)
A JÓREMÉNYSÉG-FOKA;} Miért? Mert ez a hely olyan számomra mint egy álom, ott vannak a hegyek és a tenger. <3 Valamint azért is, mert afrika egy olyan kincs az emberiségnek, ahol még mindig az ősi körülmények között élnek, és megmaradt a vallás a kúltura. Ide eljutni lenne életem legnagyobb kalandja. Kivel mennék? Az maradjon titok, de annyit elárulok, hogy azzal az emberrel akit a legjobban szeretek. <3 Ha lehetne, ott is maradnák életem végéig. | |
|
|