|
Itt a nyár, de nem tudod, mit csinálj? Állandóan csak a gép előtt ülsz és halálra unod magad? Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen rossz ez. Ezért megpróbálok neked tippeket adni a nyári szünetre, hogy értelmesen töltsd el ezt a 3 hónapot. Legyél a barátaiddal, olvass, hullahopp karikázz, biciklizz, sétálj, nézz dokumentumfilmet, nézegess családi fotókat, nézz klippeket, hallgass zenét, nézz sorozatokat, grafikázz, blogolj, takaríts, főzz, süss, énekelj, táncolj, nézz csillagokat, kareokizz, tanulj meg gitározni, menj el vásárolni a barátnőddel, menj moziba, ismerkedj fiúkkal, számold meg a hajszálaidat (xd), tanulj nyelvet, menj el szaunázni, kérj masszírozást, fess körmöt, sminkeld ki magad, olvass blogokat, nézd a foci VB-t, beszélgess a családoddal, menj el moziba, gyűjts virágokat, kössél, színezz, tollasozz és nézd az oldalt minden nap. :) Remélem segítettem. Folyamatosan bővül!
| |
|
|
|
Csernobil - 1986. április 26.
1986. április 26. 1:23 Csernobil - Pripjaty városa alig száz kilométerre található az ukrán fővárostól, Kijevtől. Manapság sem különbözne a többi álmos ukrán kisvárostól, ha 24 évvel ezelőtt a közeli erőműben meggondolatlan kísérletezgetés miatt nem következik be végzetes baleset. Azóta az 1970-ben alapított település lakatlan a minden élőt elpusztító radioaktív sugárzás miatt.
Az erőmű vezérlőtermében az éjszakai műszak dolgozói elkezdték az aznapra eltervezett kísérletet. Célja annak a kiderítése volt, hogy a turbinák leállítása után képes lesz-e az erőmű generátora teljes leállásáig annyi elektromos áramot termelni, amely elég a reaktor hűtővizét keringtető szivattyúk 40 másodpercen át való táplálásához. Ez a fajta próba rutinfeladatnak számított volna, ha a kísérletet végző személyzet nem szegett volna meg tudatosan több fontos biztonsági előírást, és nem kapcsolta volna ki az erőmű biztonsági berendezéseit. Döntésének egyedüli oka az volt, hogy minél hamarabb befejezhesse a kísérletet és leállíthassa a négyes blokk reaktorát karbantartás végett.
Sajnos, két évtized távlatából már nehéz eldönteni, hogy mennyire tudatosíthatták döntésük következményeit azok, akik azon az éjszakán ott voltak az irányítópult mögött, és mennyire bízták magukat a vakszerencsére. Egy biztos, az erőmű védelmi rendszerének jelzéseit figyelmen kívül hagyva kezdték el a munkát.
Egy másodpercnek sem kellett eltelnie, és bekövetkezett az első robbanás. Ereje megemelte a reaktor tetejét lezáró 1000 tonnás betonszerkezetet. A nyitott reaktorba levegő kezdett beáramlani, és egyre inkább izzásba hozta a neutronok lassítására használt grafittöltetet. Az izzó grafit hatására kezdett alkotóelemeire bomlani a reaktor hűtésére használt víz. Nagy mennyiségű hidrogéngáz fejlődött, s egy második robbanást idézett elő. A reaktorban lévő égő grafit és a fűtőanyagként használt urántöltet szétszóródott a négyes blokk környékén. A katasztrófa immár végleges volt. Az égő grafit lángba borította az erőmű környékét, és a légkörbe nagy mennyiségű sugárzó hamu került. A halálos radioaktív sugarakat kibocsátó égéstermék pillanatok alatt ellepte a környéket, aztán pedig a szél szétszórta egész Észak- és Kelet Európa felett.
A katasztrófa utáni helyzet
A tragédia helyszínére elsőként tűzoltók érkeztek. Az akkori viszonyokra jellemzően az alapfelszerelésen és „1000 rubel célprémiumon” kívül nem rendelkeztek semmivel, ami megvédhette volna őket a sugárzástól, de azért mentették a még menthetőt. Elsőként a tűz megfékezése volt a feladatuk. Kezdetben vízzel próbálták csillapítani, csakhogy ennek több lett a kára, mint a haszna. Ugyanis ahogy a víz érintkezésbe került a 2000 °C-on izzó grafittal, lebomlott alkotóelemeire, és a keletkezett hidrogén újabb kisebb-nagyobb robbanásokat idézett elő. A pokoli munka egész másnapig, a felmentő csapat megérkezéséig tartott. Ez már helikopterek segítségével folytatta az oltást. Oltóanyagként több száz tonna dolomitot és a sugárzás csillapítására csaknem 2000 tonna ólmot szórt a tűz fészkére. A lángok eloltását a radioaktív hulladék eltakarítása követte. Ez a művelet egész május 8-áig tartott, miközben 5-én újabb nagymértékű, a katasztrófa napján kiszabadulthoz hasonló erejű radioaktív sugárzás került a környezetbe.
Közben folyt a környező települések lakosságának evakuálása. A veszélyzónából, 116 ezer embert telepítettek ki. Kijevben a városra hulló radioaktív por miatt rendkívüli intézkedéseket vezettek be. Az utcákat folyamatosan locsolták, az épületekbe való belépés előtt kötelező volt a cipő alapos megtisztítása. A lakosok közül aki csak tehette, elhagyta a várost.
Csernobilba különbizottság érkezett a kormány és a KGB képviselőivel, hogy felmérje a katasztrófa utáni helyzetet. A szovjet hírügynökség rövid hírben tudatta a világgal, hogy baleset történt, Európát pedig radioaktív felhő burkolta be. Ami a kísérletező kedvű alkalmazottakat illeti, volt, aki a robbanáskor életét vesztette, emléküket 28 sír őrzi Moszkva egyik temetőjében. Másokat a sugárzás ölt meg évekig tartó fájdalmas agonizálás után, és voltak olyanok, akiket tízévi börtönre ítélt az igazságszolgáltatás.
A szerencsétlenül járt négyes blokkot szanálták, föléje 2 milliárd dolláros költséggel vasbeton szarkofágot építettek. Bizonyos időközönként felújítják. A csernobili erőmű pedig a tiltakozások ellenére napjainkban is üzemel, azzal az indoklással, hogy Ukrajnának stratégiai jelentőségű az így megtermelt elektromos áram.
Kell e félni az atomtól?
A csernobili események kapcsán sokakban felmerült a kérdés, hogy mennyire biztonságos is az atomenergia, bekövetkezhet-e a jövőben egy újabb Csernobil.
Sok környezetvédő szervezet álláspontja szerint az atomenergia bármilyen módú felhasználása potenciális veszélyforrás, kockázati tényező, amely hosszú távon veszélyezteti az emberiség földi létét. Bár az érvelésben van némi igazság, a világnak energiára van szüksége, s mivel fejlődése egyre gyorsabb lesz, ez az igény csak növekedni fog. A számítások szerint hagyományos energiahordozóink készletei száz éven belül teljesen kimerülnek, és az energiahiányt pótolni kell. Sokan a megújuló alternatív energiaforrásokban (szél, víz- és napenergia) látják a megoldást, csakhogy ezekkel még sokáig (talán évszázadokig is) lehetetlen lesz kielégíteni a világ energiaéhségét.
Mindezeket figyelembe véve az egyedüli megoldást az atomenergia nyújtja. Annak ellenére, hogy a csernobili szerencsétlenséget követően sok fórumon megkérdőjelezték a nukleáris erőművek biztonságát, nyilvánvaló, hogy az effajta létesítmények a legbiztonságosabb emberi alkotások közé tartoznak. Szerkezeti és gépészeti szempontból többszörösen biztosítottak, a tervezők eleve kizártak bármely berendezés meghibásodásából bekövetkezhető kritikus eseményt. A reaktorokban lejátszódó láncreakció folyamatának szabályozása teljesen automatikusan zajlik, emberi beavatkozástól mentesen: így csökken a lehetséges téves emberi döntések miatti kockázat. Ha e szigorú intézkedések ellenére mégis kritikus állapotba kerülne a reaktor, az erőmű automatikus védelmi rendszere képes stabil állapotba juttatni.
Az atomenergiát ellenzők tábora a biztonságon kívül az erőműben keletkezett sugárzó hulladék megsemmisítésének módját szokta bírálni, a lehetséges visszavonhatatlan környezeti ártalmakra utalva. Megoldás erre is van: szerte a világon léteznek biztonságos föld alatti tárolórendszerek, ahol az elhelyezett hulladék anélkül stabilizálódhat, hogy bármi módon veszélyeztetné a környezetet.
Összefoglalva: Az atomenergiára szükség van, és lesz a jövőben is. Az pedig, hogy Csernobil soha többé ne ismétlődhessen meg, csakis azon múlik, mennyire tudatosítjuk egy esetleges hibás döntés következményeit, mennyire tudjuk kizárni az a bizonyos emberi tényezőt.
Forrás: www.vasarnap.com/Lovas Róbert | |
|
|
|
2010.07.24. 16:55
2010.07.22. 20:27
2010.07.16. 10:51
2010.07.13. 19:13
2010.07.03. 21:43
| |
|
N eked hol van a kedvenc helyed? Írd meg emailben, hogy miért és csatolj hozzá képeket! [EMAIL] A héten az én kedvenc helyemet közlöm veletek, főképp példaként, hogy majd legközelebb sokkal jobbat írjatok Ti. :)
A JÓREMÉNYSÉG-FOKA;} Miért? Mert ez a hely olyan számomra mint egy álom, ott vannak a hegyek és a tenger. <3 Valamint azért is, mert afrika egy olyan kincs az emberiségnek, ahol még mindig az ősi körülmények között élnek, és megmaradt a vallás a kúltura. Ide eljutni lenne életem legnagyobb kalandja. Kivel mennék? Az maradjon titok, de annyit elárulok, hogy azzal az emberrel akit a legjobban szeretek. <3 Ha lehetne, ott is maradnák életem végéig. | |
|
|